Kendriya Vidyalaya No.1 Raipur
 
केन्द्रीय विद्यालय नंबर 1 रायपुर
 
Kendriya Vidyalaya No.1 Raipur
CBSE Affiliation No. 3300008
 
34th ANNUAL DAY CELEBRATION || FEE CAN BE DEPOSITED FOR THE THIRD QUARTER THROUGH UBI PORTAL FORM 1ST OCT-15TH OCTOBER 2015 AND LINK IS PROVIDED IN THE WEBSITE
STUDENT ACHIEVERS
 QUIZ COMPITITION-2014

SACHIN SAHU-STOOD FIRST IN THE NATIONAL SOCIAL SCIENCE EXIBITION 2013-14 HELD AT KV NO-1 GWALIOR-STOOD FIRST IN THE NATIONAL SOCIAL SCIENCE EXIBITION 2013-14
 THROW BALL NATIONAL-2014

DARAKSHAN NAZREEN-CLASS XI B
QUALIFIED NATIONAL LEVEL SPORTS IN THROW BALL & PARTICIPATED IN SGFI-PARTICIPATED IN SGFI

 LAWN TENNIS -2014

UTKARSH MISHRA-CLASS XI-B
-PARTICIPATED IN SGFI

 MATHEMATICAL GENIUS IN THE OFFING-2014

AMAN KUMAR AZAD-CLASS-XI A -FIRST IN THE KVS MATHS QUIZ , SCHOLAR OF NTSE , FIRST IN MATHS OLYMPIAD
 NCC-2012

Subhank Shrivastava-He has attended Annual Training camp XV /Gp RDC-III at Bhilai from 20/10/2012 to 29/10/2012-Participated in Annual Training camp XV /Gp RDC-III at Bhilai from 20/10/2012 to 29/10/2012 and had awarded with Best Firer and Driller
 -2007

Saurabh Kejriwal-Class : class X, K.V. No1 Ra,Awarded merit certificate in AISSE-2007-
 -2007

Aditya Bhushan-Class : Class X,Awraded merit in AISSE-2007-
 -2007

Amit Kumar Mishra-Class : class X,awarded merit in AISSE-2007-
 -2007

Shriti Kulkarni-Class : ,Awarded merit in AISSE-2007-
 -2007

Pragyana Paramita Das-Class : passed out in 2007,,Selected in AIEEE-
 -2007

Deepak Behra-Class : ,Selected in AIEEE-
 -2007

Gaurav Kejriwal-Class : ,Selected in AIEEE-
 -2007

Sonam Agrawal-Class : ,Selected in CGPMT-
 -2007

agni dash-Class : ,Selected in ORISSA PET-
 -2007

k.Aruna Rao-Class : ,Selected in CGPET-
 -2007

Nidhi Jha-Class : ,Selected in AIEEE-
 -2007

Abhijeet-Class : ,Selected in CGPET-
 -2007

Arijit Ghosal-Class : ,Selected in AIEEE-
 -2007

Harish Babu-Class : ,Selected in CGPET-
 -2007

Anupama Mukherjee-Class : ,Selected in NIFD-
 -2007

KUNAL -Class : ,Selected in AIEEE-
 -2007

dEVENDRA sAHASI-Class : ,Selected in PET-
 -2007

SUTAPA dAS-Class : ,Selected in AIEEE-
 -2007

BHASKAR VADDADI-Class : ,Selected in CGPET-
 -2007

B.SONAM-Class : ,JUDO-
 -2007

Diwakar Giri-Class : ,Judo-
 -2007

Parth Sastri Das-Class : ,Atheletic-
 -2007

Akhilesh Kumar-Class : ,Cricket-
 -2007

Animesh Bhattacharjee-Class : ,cricket-
 -2007

chinmay -Class : ,Chess-
 -2006

MEGHA AGRAWAL-Class : MERIT LIST OF JABALP,AISSE (X)-
 -2008

Rahul Dulani-Class : ,AIEEE 2008-
 -2008

Neha Prabhakar-Class : ,AIEEE-
 -2008

Vijeta-Class : ,AIEEE 2008-
 -2008

SURBHI-Class : ,AIEEE 2008-
 -2008

JYOTI BHADORIA-Class : ,AIEEE 2008-
 -2008

ANKITA DAS-Class : ,AIEEE 2008-
 -2008

SACHIN BHANDARI-Class : ,AIEEE 2008-
 -2008

MILI MAHTO, VARSHA YADAV, PUJA RANI & PRIYA KAUSHA-Class : ,STUDENTS SELECTED TO PARTICIPATE IN KVS NATIONAL SPORTS MEET-2008-
 KVS Regional Sports Meet 08-2008

B Sonam-Class : Selected For Nationa,Judo-
 KVS Regional Sports Meet 08-2008

Anurag Verma-Class : Selected For Nationa,Table Tenis-
 KVS Regional Sports Meet 08-2008

Utkrishtha Sahu-Class : Selected For Nationa,Tikando-
 KVS Regional Sports Meet 08-2008

Gaurav-Class : Selected For Nationa,Cricket-
 Selected for SGFI 2008. This will be held KV AFS Chandigarh.-2008

Anurag Verma-Class : Selected for SGFI 20,Table Tennis-